Moje dítě jede poprvé na tábor

Máte malé dítě a rádi byste zkusili jak Váš chlapeček nebo holčička zvládne poprvé sám pobyt bez Vás?

Dáme vám pár osvědčených rad, jak na to:

1) syna/dceru za každou cenu nenuťte do pobytu na táboře. Základem úspěchu je, že dítě chce jet na tábor samo. Pokud se těší, tak je to skvělé!

2) Je dobré (není podmínkou), aby Váš syn/dcera jel/a na tábor s kamarádkou/kamarádem, starším sourozencem. Pomůže to zbavit se prvotního pocitu ze změny a odloučení. Pokud jede dítě samo, upozorněte nás na to, již od začátku jej vhodně posadíme do autobusu s novým kamarádem/kamarádkou, nejlépe blízko oddílových vedoucích tak, aby se jim popřípadě mohli věnovat. Již od samotného začátku se pokusíme včlenit Vašeho drobečka do kolektivu.

3) V žádném případě neslibujte doma dítěti, že když se mu nebude tábor líbit, přijedete si pro něj! Toto je začátek konce. Děti vybaveny tímto slibem, žádají odvoz hned druhý den pobytu. Nechtějí se zapojit do programu a kolektivu, vymáhají od rodičů splnění slibu.

4) Doporučujeme, aby dítě odjíždělo na tábor z organizovaného odjezdu v Praze. Syn/dcera pak budou lépe psychicky připraveni na odjezd, protože odjíždíme všichni společně. Pokud bydlíte blízko a odvezete si dítě na tábor sami, buďte na místě chvilku před příjezdem autobusů, abyste byli přítomni při ubytování. Jakmile děti ubytujeme, zbytečně se nezdržujte na táboře, vyžádejte si tel. kontakty na oddílové vedoucí. Neprotahujte loučení, děti se většinou samy hned zapojí do kolektivu.

5) Pokud uznáte za vhodné, můžete nám odevzdat předepsané pohledy pro dceru/syna. V případě, že by některý den pohled nedošel, dáme mu pohled tzv. ze zálohy, kterou odevzdejte v obálce s jménem dítěte oddílovému vedoucímu u autobusu. Pohledy dětem čteme, minimálně jednou za pobyt se pokusíme také něco domů napsat.

6) V žádném případě nedávejte malým dětem na tábor mobil. Může se také stát, že Vám bude volat 20x denně že např. ztratilo ponožku a nemůže ji momentálně najít. Pokusme se společně naučit nejmenší táborníky samostatnosti. Mezi 8 – 9 h se můžete sami informovat na zdravotní a psychický stav dítěte u oddílového vedoucího, který je s ním denně v kontaktu.

7) V případě vážné nutnosti Vám dáme dítě k telefonu. Prosím respektujte ostatní děti, kterým rodiče nevolají. Telefonické hovory dětí vážně narušují běh tábora. Vytváří pocity lítosti u ostatních. (Chceme, aby případný rozhovor s rodičem byl uskutečněn někde stranou od ostatních dětí).

8) U otázky návštěv je to stejné jako u telefonních hovorů. Nedoporučujeme návštěvy na táboře. Pokud musíte své dítě navštívit. Sjednejte si telefonicky termín a čas kvůli programu, výletům apod. Za neohlášené návštěvy neručíme. Doporučený čas návštěv je v době poledního klidu, kdy si můžete syna/dceru vzít např. na procházku do okolí apod. Upozorňujeme Vás ale, že můžete svou přítomností na táboře způsobit dítěti i následnou stýskavost. Připomenete mu jeho domácí prostředí, babičky, dědy, domácí mazlíčky atd. Zvažte sami, zda Vaše dítě je natolik odolné a zvládne ustát Vaši návštěvu!

9) Přečtěte si řádně pokyny k odjezdu. V případě, že byste měli dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Z pokynů ještě zvlášť připomínáme: ...nedávejte dítěti na tábor drahé oblečení a hračky. Vybavte dítě seznamem věcí, věci označte značkou, kterou napište i na seznam. Kapesné dejte do obálky, popište a odevzdejte odd. vedoucímu u autobusu, stejně tak i léky a prohlášení o zdravotním stavu ... .

10) Pokud by se Vám zdálo, že není něco v pořádku (dítě je nespokojené s ubytováním, nebo se pohádalo na pokoji, jde o zásadnější věc, která si žádá jasné řešení, dosud jste nedostali od syna/dcery žádnou zprávu atd.). Nečekejte až se Vám vrátí domů a zavolejte na 731 188 080 p.Pospíšil nebo přímo oddílovému vedoucímu, na kterého dostanete kontakt. Po skončení tábora už nic nevyřešíme a můžete tím ušetřit zbytečné trápení sobě i svému dítěti. V mnoha případech jde o nedorozumění a dá se jednoduše spravit.

Rádi bychom upozornili na to, že každé dítě je individualita a každý jinak vnímá různé podněty okolního kolektivu. Neznamená to tedy, že Váš syn/dcera je zrovna bázlivý typ a tábor nezvládne "levou zadní". Pokusili jsme se jen zaznamenat naše postřehy a zkušenosti z více než 20 let praxe.

Tábor je skupinový pobyt dětí, které se z velké části navzájem vůbec neznají. Jde tedy o trochu jiný typ pobytu než jsou školy v přírodě či sportovní soustředění. Oddílový vedoucí by měl být ten, který bude autoritou ale zároveň kamarádem. Právě proto mají tábory pro děti a oddílové vedoucí takové kouzlo.